
Administratör/projektkoordinator
Administratör/projektkoordinator till projekt Väsby Entré – heltid våren 2023 till Splex i Upplands Väsby kommun
Verksamhet:
Avdelningen Samhällsplanering och exploatering (Splex) ligger under Kontoret för Samhällsbyggnad i Upplands Väsby kommun. Avdelningen arbetar med planeringen av den fysiska miljön. Här finns tre enheter: Detaljplanering och arkitektur, Strategisk planering och Mark- och exploatering. Enheten: Detaljplanering och arkitektur arbetar framförallt med att ta fram nya detaljplaner. Detaljplanerna definierar vad marken och vattnet får användas till – om där kan byggas bostäder, en park eller olika typer av verksamheter t.ex. På enheten för strategisk planering arbetar man bl.a. med att planera gator och gång/cykelvägar, med kulturmiljön och olika dokument om miljön. Mark- och exploatering har hand om kommunens mark och driver olika exploateringsprojekt.
Avdelningen består av ungefär 30 personer som alla har en specialistkompetens. Det är en blandning av kön, åldrar och ursprung. Här är högt i tak och alla försöker vara behjälpliga på olika sätt. Vi arbetar tre dagar per vecka på kontoret och har möjlighet att arbeta två dagar per vecka hemifrån. Fasta dagar på kontoret är måndagar och tisdagar då vi har flera gemensamma möten.
Tjänst:
Som projektkoordinator för Väsby Entré kommer du att ingå i enheten för mark- och exploatering. Rollen innebär bland annat att vara ett stöd till huvudprojektledaren för projektet i sådant som att upprätta protokoll och minnesanteckningar vid strategiska möten, att delta i arbetet med riskhantering, informationssäkerhet, uppdatering av projektplanen och utveckling av mötesstrukturer. Det handlar också om att uppdatera och följa upp styrdokument såsom organisationsplaner, tidplaner, avtal, mallar och rutiner, att medverka i uppdatering av projektets befintliga processer och bidra till utvecklingen av nya m.m.
Behov/uppdrag:
Vår nuvarande projektkoordinator slutar redan i mitten av januari. Vi skulle vilja få in en person hos oss så snart som möjligt så att vi får en kontinuitet i arbetet och en brygga medan vi rekryterar. Det handlar om en första tid fr.o.m. nu i januari till sista maj till att börja med men med möjlighet att förlänga.
Personen vi söker behöver ha tidigare erfarenhet av liknande uppgifter, ha grundläggande kunskaper i officepaketet och ha goda kunskaper i det svenska språket – både skriftligt och muntligt. Det är viktigt att personen drivs av att hålla god struktur och att arbeta målinriktat. Att utföra de uppgifter som krävs inom projektkoordinatorstjänsten kräver stor noggrannhet och ett intresse att detaljgranska och följa upp. Det är viktigt att det blir rätt så därför är det bättre att personen ifråga ställer en fråga för mycket än en för lite.
Eftersom det bara finns en i rollen är det även viktigt att personen har lätt för att söka information själv och ta kontakt med andra för att få information. Det här är ett socialt gäng så det är bra om personen har lätt för att prata med olika typer av människor.
Den vi söker behöver vara på kontoret mer än övrig personal eftersom vi har två fasta dagar och en valfri kommer det att vara personal på plats hela veckan, även om fredagar oftast brukar vara en dag för hemarbete. Till att börja med innebär det minst fyra av fem dagar per vecka.
Start: asap
Längd: sista maj
Är detta uppdrag för dig?
Skicka ansökan